Svet-Stranek.cz
Odrudy jablek

Odrůdy jablek:Stránky zdarma - ukázková stránka portálu Svět Stránek

Odrůdy jablek

PRIMA

Je první podzimní rannou odrůdou. Vyšlechtěná v USA. Sklizeň začátkem září. Její plody jsou červené, s tužší slupkou. Sladké chuti. Vhodné ke konzumaci do října. Později moučnatí.

ŠAMPION

Česká odrůda vyšlechtěná jako kříženec Golden Delicious a Coxova oranžová reneta. Trpí na strupovitost. Plody jsou středně velké až velké, s drsnou slupkou, žlutozelené kryté červeným žíháním. Jablka jsou velice sladké chuti, výborná i bez odležení. Sklízí se koncem září . Chuťově výborná do vánoc, později moučnatí. Do října vhodná na moštování, mošt je velice chutný a netmavne.

RUBÍN

Česká odrůda vyšlechtěná z odrůd Lord Lambourne a Golden Delicious. Trpí na strupovitost a hnití plodů při skladování. Rubín je ovšem hodnocen vysoce pro jeho výbornou sladkou chuť, nemoučnatí. Plody jsou středně velké až velké, žluté kryté červeně žíhaným líčkem. Slupka trochu tužší, dužnina chruplavá, šťavnatá a sladká. Konzumně nejchutnější v říjnu do ledna. U této odrůdy doporučujeme při skladování prohlížet plody a jíst je od největších po menší.

VANDA

Česká rezistentní odrůda vyšlechtěná z odrůd Jolana a Lord Lambourne vynikající svojí šťavnatostí a jemnou slupkou, lehce navinulé chuti. Stopka poměrně dlouhá. Plody jsou žluté s červeným líčkem. Stromy se nesmí příliš seřezávat a prostřihávat, jablkům pak chybí vápník což se projeví hořkou skvrnitostí na plodech. Velikostně ji řadíme mezi jablka většího vzrůstu. Sklízí se v polovině září, nevýhodou je opadávání zralých plodů. Její konzumní zralost nastává týden po sklizni, při dobrém skladování vydrží do února.

ROSANA

Česká rezistentní odrůda je křížencem odrůd Jolana a Lord Lambourne. Plody jsou při menší hustotě větší, zbarvené žlutozeleně, překryté rozmytým tmavě červeným zbarvením s krátkou stopkou. Slupka je středně silná, velice aromatická. Dužnina velice jemná, aromatická a sladce navinulá. Sklízí se koncem září. Konzumní zralost od října. Velké, vyzrálejší plody koncem listopadu pod slupkou moučnatí. V chladném sklepě vydrží do března. Později pod slukou promoučnatí. Doporučujeme jíst napřed velké plody. Rosana patří mezi nejméně ošetřovanou odrůdu. Vyniká svojí výraznou chutí i vůní.

RUBINOLA

Česká odrůda vyšlechtěná z odrůd Prima a Rubín. Rezistentní vůči strupovitosti. Plody ploše kulovité, žluté kryté červeným žíháním. Plody jsou velikostně menší a neotlačují se. Dužnina křehká, přitom tvrdá, křupavá, velmi šťavnatá, nasládlá, aromatická. Slupka jemná, tenká hladká a velmi lesklá. Sklízí se koncem září, konzumně nazrává v prosinci. Vydrží do února.

IDARED

Je Americká odrůda, vyšlechtěná křížením odrůd Jonathan a Wagnerovo. Trpí na strupovitost a padlí. Plody jsou středně velké až velké. Většinou jsou plody zelenožluté překryté jasně červenou barvou. Podle počasí se vybarvuje až do tmavě fialové barvy. Slupka je velice silná, otlačuje se až při dlouhodobém skladování. Dužnina je bílá, šťavnatá, sladké chuti. Idared je konzumně zralý v prosinci. Při dobrém skladování vydrží až do června.

TOPAZ

Nová Česká rezistentní odrůda vyšlechtěná z odrůd Vanda a Rubín. Plody jsou středně velké, ploše kulovité, žluté kryté červeným žíháním. Dužnina je pevná, velice křupavá, šťavnatá, sladce navinulá, aromatická. Slupka je tenká, mastná a nerovná. Sklízí se začátkem října dozrává v prosinci a při šetrném skladování vydrží do dubna. Trpí na padlí a mušinovitost- sazovitost. Topaz je chuťově vynikající.